Meslek kodunun yanlış bilgilendirilmesi sonucu mesleki itibar kaybı tazminatı istemi hk.

İş Hukuku, Tüketici Hukuku, Ceza Hukuku, Borçlar Hukuku.

Moderatörler: Admin, Av.EnesTahirUygur

Cevapla
dalkilic.huseyin
Mesajlar: 2
Kayıt: Çrş May 29, 2019 12:30 pm

Meslek kodunun yanlış bilgilendirilmesi sonucu mesleki itibar kaybı tazminatı istemi hk.

Mesaj gönderen dalkilic.huseyin » Pzt Haz 03, 2019 4:41 pm

Enes bey merhaba ,

Şuan çalışmakta olduğum firmada bazı sorunlar yaşamaktayım ve yapacağım adımların sonuçlarını önceden bilmek ve ona göre hareket etmek istiyorum. İnstagram adresinizden burada yazmam halinde yol göstereceğinizi yazdığınız ve bilgilendirme yapacağınızı düşündüğüm için sizinle paylaşıyorum. Aşağıda konuyu açıkça anlattım. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Kıdem sürem şuan itibari ile 13 ay. Çalışmakta olduğum iş yerinden 4857 sayılı İş Kanununun 24. Maddesi II. bendinde yer alan haklı sebepler (Maaş ödemelerinin gerçek maaş tutarı yerine asgari ödeme tutarı üzerinden yatırılması, SGK prim ödemelerinin gerçek maaş tutarı yerine asgari ödeme tutarı üzerinden yapılması, gerçek maaş kayıtlarında AGİ ödemelerinin yansıtılmaması vb) ile iş sözleşmesini tek taraflı fes etmeyi düşünüyorum. Bunun yanında ben Mühendis sıfatını taşımama rağmen ve düzeltilmesini istememe rağmen SSK bodro üzerinde yer alan meslek kodunda ısrarla ve bilinçli bir şekilde "Mobilyacı" olarak kayıtlara geçtiler ve düzeltme işlemini yapmadılar.

İstifa dilekçemde haklı sebeplerin yanına şu ifadeyi de eklemem durumunda:
6728 sayılı Torba yasa gereğince; SGK bodro üzerinde yanlış meslek kodunun kullanılması sonucu yaşadığım mesleki itibar kaybı,


1. Firmadan yukarıda belirttiğim mesleki itibar kaybı sebebi ile ,normal alacak ve tazminatlarım dışında, en az 3 maaş tutarında tazminat talep edebilir miyim? Bu oran fazla ise bilgilendirilmek isterim.

2. Eğer tazminat alabiliyorsam, bu dilekçeye istinaden firma yetkilisi meslek kodunu geriye dönük düzeltmeyi kabul etmesi durumunda yine de meslek kodu ile alakalı tazminat hakkı talep edebilir miyim?

3. Meslek kodumun, SSK'ya onayım dışında yanlış bilgilendirilmesinden dolayı iş mahkemesinde mobing kanıtı olarak sunulabilir mi?


30.04.2018 gerçek işe giriş- 11.07.2018 resmi işe giriş tarihi
( meslek kodu, mühendis olarak sunduğum patronun imzasının da olduğu üretim raporları, geçmişe dönük günlük işe giriş personel çizelgeleri -çöpe atılırken temin ettim firmada 2. bir kopya yok-, resmi/gayri resmi maaş dökümleri vb yazılı kanıtlar elimde mevcut)

Not: 2019 Şubat ile 2019 Nisan arasında patronun yeğeni tarafından mobinge maruz kaldım.Av.EnesTahirUygur
Mesajlar: 1
Kayıt: Prş Nis 11, 2019 3:06 pm

Re: Meslek kodunun yanlış bilgilendirilmesi sonucu mesleki itibar kaybı tazminatı istemi hk.

Mesaj gönderen Av.EnesTahirUygur » Çrş Haz 12, 2019 2:41 am

Merhaba Hüseyin bey, sorularınıza ilişkin cevapları aşağıda bulabilirsiniz:

1) 09.08.2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan “6728 Sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 01.01.2018 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı Kanun’un 102. maddesinin n bendine göre: “n) Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde, sigortalıların işyerlerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek adı ve kodunu, gerçeğe aykırı bildiren her bir işyeri için aylık asgari ücreti geçmemek üzere meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen sigortalı başına asgari ücretin onda biri tutarında; idari para cezası uygulanır.” şeklinde bir düzenleme bulunmaktadır. Konu hakkında öncelikli olarak işyerinden konu hakkında talepte bulunmak gerekiyor ki siz zaten bu yolu deneyip sonuç alamamışsınız. İkinci olarak Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'ne bir dilekçe yazarak durumu detaylıca açıklayıp inceleme yapılmasını talep edebilirsiniz. İşten ayrılmayı düşünseniz dahi ayrılmadan önce SGK'ya başvuru yapmanızı tavsiye ediyorum. Gelelim sorunuzun cevabına: Her ne kadar işverence meslek adı ve kodunun SGK'ya gerçeğe aykırı olarak bildirilmesi sebebiyle mesleki itibar kaybına uğramış olsanız dahi mevzuatımızda bu hususta bir düzenleme mevcut olmadığı için işverenden tazminat talep edemezsiniz. Halk arasında "meslek kodu tazminatı" olarak tabir edilen kavramın hukuken bir karşılığı bulubmamaktadır.

2) Yukarıdaki maddede verdiğim cevap sonucunda bu sorunuz geçersiz hale gelmektedir.

3) Mobbing hususunda Yargıtay'ın birçok kriteri bulunmaktadır. İş ortamında verilen her olumsuz davranış ya da olumsuz her söz mobbing değildir. Sistemli ve sürekli olarak, hedef alınan kişi ya da kişileri aşağılayıcı, rencide edici, ötekileştirici, aşağılayıcı davranışların yapılması şeklinde tanınır. İş ortamının olağan sorunları, her ilişkide görülebilen ilişkisel sorunlardır. Mobbingde ise durum farklıdır. Bariz ve çok net bir biçimde, mobbing kötü niyetli bir planın ürünüdür. Yapmış olduğum araştırma neticesinde meslek kodunun yanlış bildirilmesinin mobbing sayıldığı emsal bir karara rastlayamadım. Yargıtayın esas kriteri sistemli ve devamlı psikolojik taciz durumudur, ancak malesef sizin olayınızda bu kriterler bulunmadığı için mobbing bulunduğunu düşünmüyorum.

4857 sayılı İş Kanununun 24. Maddesi II. bendinde yer alan haklı sebepler (Maaş ödemelerinin gerçek maaş tutarı yerine asgari ödeme tutarı üzerinden yatırılması, SGK prim ödemelerinin gerçek maaş tutarı yerine asgari ödeme tutarı üzerinden yapılması, gerçek maaş kayıtlarında AGİ ödemelerinin yansıtılmaması vb) gibi durumların varlığı ve elinizde bulunan belgeler ile tüm yasal alacaklarınızı hukuki süreç neticesinde tahsil etmeniz oldukça kolay olacaktır. Aklınıza takılan başkaca bir husus olursa eğer yine sorabilirsiniz.dalkilic.huseyin
Mesajlar: 2
Kayıt: Çrş May 29, 2019 12:30 pm

Re: Meslek kodunun yanlış bilgilendirilmesi sonucu mesleki itibar kaybı tazminatı istemi hk.

Mesaj gönderen dalkilic.huseyin » Pzt Haz 17, 2019 8:34 pm

Enes Bey merhaba.

Değerli görüşleriniz ve araştırmalarınız için teşekkür ederim. Meslek kodunun yanlış girilmesi mevzusu sizin de araştırdığınız gibi mevzuatta tam olarak yer almadığı için bu durum havada kalan bir mevzudur. O yüzden özellikle bu konuda sizin gibi bir uzmana danışmak istedim. Fakat işverenin "Endüstri Mühendisi" olan birini "beden işçisi" vb. sıfatla gerçeğe aykırı bir şekilde sigortaya bildirmeleri, işverenin çalışanına küçük düşürücü bir tavır aldığı anlamına gelmez mi? Bu konuda meslek odalarının yaptıkları çalışmalarda, bu konuyu açıkça değerlendirmişlerdir.(bak. **Orman Mühendisleri Odası 18 Aralık 2018 Çalıştay Raporu - özellikle mobilya sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde kapasite raporu alınabilmesi için Orman Endüstri Mühendisi istihdam edilip edilmediğinin sigorta kayıtlarında belgelendirilmesi ön koşuldur.). Çünkü haklı sebeplerin ortaya çıkmasının asıl başlangıç noktalarından biri de meslek kodunun gerçeğe aykırı gösterilmesidir.

2. Haklı sebeplerde yer alan sigorta primleri konusu ile ilgili, sigortaya 2.5 ay geç bildirilmem nedeniyle ödenmeyen işçi/işveren kesintileri + agi tutarları ile daha sonraki süreçte asgari ücret sigorta primleri ile gerçek maaş için ödenmesi gereken sigorta primleri farki + gerçekte ödenmeyen agi tutarları farkını maddi olarak mı talep etmeliyim ? Yoksa bu tutarları sigortada ek gösterge ile yatırılmasını mı istemem daha doğru olur ki bunun kabul göreceğini düşünmüyorum. Ek olarak yaptığım araştırmalarda bu tip durumlarda, dava anında SGK tarafından verilen avukatlar işçi aleyhine tavır almaktadır. Bu durumun işçi lehine dönüşmesi nasıl olmaktadır? Bilgilendirirseniz sevinirim.

**https://ormuh.org.tr/post/cozum-oneri-calistay-raporu

Teşekkürler.vincentvonblown2
Mesajlar: 118
Kayıt: Cum Eyl 13, 2019 4:42 pm

Re: Meslek kodunun yanlış bilgilendirilmesi sonucu mesleki itibar kaybı tazminatı istemi hk.

Mesaj gönderen vincentvonblown2 » Cum Eyl 13, 2019 8:31 pm
Cevapla